SVK-info marraskuu 2025

Marraskuun tapahtumia:

6.-11.11. perusopetuksessa MOK-viikko

to 13.11 klo 17.00 esiopetuksen vanhempainilta

pe 14.11 klo 13.30 luokkien 6-9 SVK70-juhla

ma 17.11. klo 11.00 ammattien aamupäivä lukiossa

ke 19.-27.11. koe- ja arviointiviikko lukiossa

pe 28.11. jakso vaihtuu, 3. jakso alkaa

 

Ennakkotietoa joulukuun tapahtumista

ma 8.12. neljäsluokkalaisten itsenäisyystanssiaiset, 4. luokilla ei oppitunteja (tarkempi aikataulu ilmoitetaan Wilmassa)

to 4.12. klo 9.00 itsenäisyysjuhla katsomossa luokat 1-5

pe 5.12. klo 8.30 itsenäisyysaamunavaus katsomossa luokat 6-8

pe 5.12. klo 14.00 Itsenäisyys- ja ylioppilasjuhla katsomossa, 9.luokat ja lukio

koulupäivä päättyy juhlan jälkeen (luokkien 3-8 koulupäivä päättyy klo 13.15)

ma 8.12. Yrityskylä, 6.luokat

ti 9.12. klo 8.00 – 9.00 esiopetuksessa avoimet ovet

pe 12.12. Lucia-juhla luokat 1-3 klo 8.30, luokat 0, 4-5 klo 8.50 katsomossa

ke 17.12. joulukirkko ja ET-tilaisuus klo 10.00. Perusopetuksessa luokanvalvojan päivä.

 

Joulujuhlat ja tilaisuudet

ke 17.12. klo 8.30 esiopetuksen joulujuhla

ke 17.12. klo 18.00 lukion puurojuhla

pe 19.12. klo 9.00 luokkien 1–5 joulujuhla liikuntahalli

pe 19.12. noin klo 13.00 luokkien 6-9 joulujuhla

la 20.12 klo 9.00 joulupuuro ja todistusten jako perusopetuksessa

21.12.2024 – 7.1.2025 joululoma

Syyslukukausi on niin pitkällä, että ajatukset ovat jo joulukuun tapahtumissa ja joulujuhlissa, niiden aikataulu jo nyt tässä tiedoksi.

Syksy on arkisen koulutyön ohella ollut täynnä tapahtumia: SVK70 juhlat, retkiä, vierailuja, urheilua, teemapäiviä jne. Oppilaskunta on järjestänyt teemapäivien ohjelmaa, aamunavauksia sekä Halloween-diskon. Oppilaiden toiveesta ympäristöryhmä jatkoi toimintaa parin vuoden hiljaiselon jälkeen. Ympäristöryhmä on kokoontunut säännöllisesti, sen jäsenet pääsivät istuttamaan kukkasipuleita ja osallistumaan koulun takapihan niityn kylvämiseen.

MOK-päivät perusopetuksessa 6.-11.11.

Monialaiset oppimiskokonaisuudet ovat oppiaine- ja luokkarajat ylittävää toimintaa. Luokilla 1–5 luokka-asteen yhteistä toimintaa ohjaavat omat luokanopettajat. Luokkien 6–8 oppilaat saivat valita mieleisensä pajan. Yläluokilla tarjolla olivat seuraavat pajat: kulttuuri- ja taidekasvatus, muodin ja esineiden historia, SVK:sta maailmalle ja tulevaisuustaidot, hyvinvoiva minä ja avaruus. Jo perinteeksi muodostuneet Yrityskylä 6. luokilla ja Malli-YK-kokous 9.luokilla toteutetaan MOK-viikolla. Alakoulussa teemoja olivat mm. Unesco, hyvinvointi ja juhlaperinteet. Oppilaat osallistuvat opintokokonaisuuden suunnitteluun ja toteutukseen sekä arvioimaan toteutunutta. Samalla harjoitellaan myös tunne ja vuorovaikutustaitoja.

Helsingin pormestari Juhana Vartiainen on kutsunut kaikki helsinkiläisten koulujen neljäs luokkalaiset oppilaat ja heidän opettajansa itsenäisyysvastaanotolle Messukeskukseen 8.12.

Oppilaat esittävät huoltajille tanssit koululla. Tarkempi aikataulu huoltajille ilmoitetaan erikseen, kun saamme tiedoksi, mihin juhlaan oppilaamme osallistuvat. Tervetuloa katsomaan tansseja!

Heijastin ja liikennekäyttäytyminen Kaarelankujalla

Päivät lyhenevät ja vuoden pimein aika on meneillään. Muistutan heijastimen käytöstä sekä polkupyörien valoista. Kannustakaa lapsia ja nuoria käyttämään heijastinta, jotta he näkyvät liikenteessä. Me aikuiset olemme esimerkkinä lapsille ja nuorille. Ripustetaan siis itse heijastin pimeällä vaatteisiin. Kokemukseni aamuvalvonnasta oli, että useissa pyörissä ei ollut valoja tai ne eivät olleet päällä ja pyöräkypärä saattoi roikkua ohjaustangossa. Näin heitä ei myöskään voi havaita helposti liikenteessä.

Olen saanut palautetta siitä, että etenkin aamuliikenteessä autoja pysäköidään kevyen liikenteen väylälle ja ollaan huolissaan lasten turvallisuudesta. Tästä voi seurata vaaratilanteita etenkin nyt aamuhämärässä. Kiire pois ja malttia jokaiselle saattoliikenteeseen. Parempi odottaa pieni hetki omaa vuoroa, kuin pysäköidä jalkakäytävälle. Kääntöpaikka on pysähtymistä, ei pysäköintiä varten. Kaarelankujan päädyssä voi käydä kääntymässä ja pysähtyä tien varteen, jos vapaita parkkipaikkoja ei ole juuri sillä hetkellä. Yritän käydä valvomassa saattoliikennettä ja muistuttaa turvallisesta ja oikeasta käyttäytymisestä parkkialueella.

Toivotan kaikille hyvää isänpäiväviikonloppua ja valoa marraskuuhun!

Tuula Väisänen

rehtori

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *